لوزی خطر nfpa چیست ؟ آشنایی با رنگ های آن

امروزه تولید مواد شیمیایی به دلیل کاربرد های فراوانی که در صنایع مختلف و زندگی روزمره دارد ُروز به روز در حال افزایش است.این گستردگی در مصرف مواد شیمیایی قطعا خطراتی را نیز به همراه خواهد داشت.از این رو متخصصان این حوزه در جهت آگاهی بیشتر مصرف کنندگان این محصولات کاربردی اما خطرناک تدابیری اندیشیده اند تا خطرات احتمالی را تا حد زیادی کاهش دهند. اولین گام در این راستا چاپ دفترچه های راهنما در کنار محصولات است تا نکات ایمنی در رابطه با محصول به همراه محصول در اختیار مصرف کننده قرار گیرد. از دیگر اقدامات فعالان این حوزه طراحی لوزی خطر یا nfpa است که در ادامه مقاله به لوزی خطر مواد شیمیایی خواهیم پرداخت. به این لوزی ، اسامی دیگری مانند لوزی حریق و یا لوزی آتش نیز می گویند .

 آشنایی با لوزی خطر nfpa

لوزی خطر nfpa چیست؟

انجمن حفاظت در برابر حریق آمریکا به منظور کاهش هر چه بیشتر خطرات ناشی از مواد شیمیایی خطرناک لوزی nfpa یا همان لوزی آتش را طراحی و تدوین کرده است تا مصرف کنندگان مواد شیمیایی خطرناک با تمامی ابعاد مواد از جمله واکنش پذیری و اشتعال پذیری آگاه باشند. این استاندارد NFPA ۷۰۴ است که شامل ۴ لوزی کوچک‌تر است و هر یک از آن‌ها دارای رنگ بخصوصی است که نماینده شرایطی ویژه هستند.

لوزی خطر nfpa چیست؟

 

معانی رنگ های لوزی خطر nfpa

در این قسمت ، به معانی رنگ های مختلف در لوزی آتش و یا همان لوزی خطر می پردازیم :

رنگ قرم لوزی خطر ز:قابلیت اشتعال
رنگ قرمز در خانه بالایی قابلیت اشتعال پذیری ماده شیمیایی را مشخص میکند.اعداد صفر تا چهار در این خانه میزان اشتعال پذیرس را مشخص میکنند.عدد چهار به منزله بالاترین حد اشتعال پذیری و عدد صفر به معنی عدم اشتعال پذیری میباشد.

رنگ زرد در لوزی ایمنی :واکنش پذیری
در خانه زرد رنگ ( خانه سمت راست ) لوزي شناسايي خطر قابليت فعل و انفعال شيميايي و ميزان پايداري و يا تركيب با آب را براي ماده نشان مي دهد. اين خانه نيز با شماره هاي صفر تا 4 و با توجه به ويژگي ماده در واكنش پذيري آن طبقه بندي مي گردد . اين ويژگي ها عبارتند از:
4 = ماده احتمالاً خطر انفجار دارد
3 = در صورت وارد آمدن شوك يا حرارت احتمال انفجار دارد
2 = تغيير شيميايي شديد ( واكنش پذيري شديد ) دارد.
1 = در مجاورت حرارت ناپايدار است
0 = مقاوم و پايدار هميشگي

رنگ آبی در لوزی آتش :خطرات بهداشتی 
رنگ آبی در لوزی خطر نشانه چیست ؟ در خانه آبي رنگ لوزي خطر ( خانه سمت چپ ) ويژگي هاي خطرات بهداشتي و عوارض مواد بر اندام هاي انسان و محيط زيست مشخص مي شود. در اين خانه نيز با اعداد صفر تا 4 ميزان خطرات بهداشتي مواد خطرناك براي سلامتي انسان معين مي گردد و مانند خانه هاي ديگر هرچه عدد بزرگتر باشد به همان نسبت بر ميزان خطر ماده افزوده مي گردد مفهوم و ويژگي هرعدد به شرح زير است :
4 =  مواد كشنده
3 = مواد بسيار خطرناك
2 = ماده خطرناك
1 = ماده كم خطر
0 = ماده معمولي يا بدون خطر

رنگ سفید در لوزی ایمنی مواد شیمیایی :خطرات خاص
در پايين ترين خانه لوزي كه معمولاً سفيد يا بدون رنگ و برنگ زمينه محل الصاق برچسب مي باشد خطرات خاصي را كه ماده در شرايط ويژه اي از خود نشان مي دهد معين مي كنند.

nfpa چیست؟

nfpa مخفف انجمن ملی حفاظت از آتش یا همان National Fire Protection Association می باشد . این سازمان ، یک سازمان خصوصی در آمریکا می باشد که با هدف کاهش مرگ و میر و خسارت ناشی از اتش سوزی و برق و خطرات مرتبط دیگر در سال 1896 تاسیس شده است .

اطلاعات تماس

آدرس: تهران ، اتوبان چمران جنوب - نرسیده به میدان توحید- باقرخان غربی -پلاک ۱۰۱ - واحد ۳

تلفن های تماس : 02166412612  و  02166412608

 

مشاوره قبل از خرید

شما میتوانید با تماس با کارشناسان ایمن گستر شیمی از مشاوره رایگان استفاده کرده و ما به صورت کامل پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم ، همچنین اگر کالای خاصی مد نظر شما باشد در تهیه آن شما را راهنمایی کنیم .

درخواست مشاوره
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ایمن گستر شیمی می باشد .