ایمن گستر شیمی ( مسئولیت محدود)

واردات تجهیزات مدرن آزمایشگاهی و تحقیقاتی

صفحه اصلی | اخبار و مقالات | سدیم هیدروکسید و کاربردهای آن

سدیم هیدروکسید و کاربردهای آن

افرادی که در زمینه خرید مواد شیمیایی صنعتی فعالیت میکنند، قطعا از کاربرد و عوارض سدیم هیدروکسید مطلع هستند. سدیم هیدروکسید در دسته بندی مواد شیمیایی، دارای فرمول شمیایی NaoH است.  همان طور که میدانید مواد شیمیایی دارای خواص منحصر به فردی هستند که شامل شکل ظاهری و خاصیت های شیمیایی میباشد. سدیم هیدروکسید دارای رنگ سفید بوده در دمای 1390 ذوب می شود. سدیم هیدروکسید آب را جذب می کند و به یون های تشکیل دهنده خود تجزیه می شود  بنابراین اگر می خواهید از آن نگهداری کنید باید به دور از آب و رطوبت باشد. این ماده شیمیایی در اتانول و متانول حل می شود. در ادامه به دیگر خواص سدیم هیدروکسید خواهیم پرداخت.

 

سدیم هیدروکسید به عنوان مواد شیمیایی صنعتی

مواد شیمیایی صنعتی را میتوان در دو بخش اسید ها و بازها دسته بندی کرد. سدیم هیدروکسید در دسته بازها قرار داشته و از تمامی خواص بازها پیروی میکند. این ماده شیمیایی یکی از بازهای قوی به شمار رفته و کاربرد فراوانی در صنعت دارد. در خرید مواد شیمیایی صنعتی سدیم هیدروکسید یکی از پرکاربردترین بازهای به کار رفته در صنعت و آزمایشگاه میباشد. این ماده به عنوان یک باز قوی هم به عنوان مواد شیمیایی صنعتی و  هم به عنوان مواد شیمیایی آزمایشگاهی به فروش می رسد ولی تقریبا 56 درصد آن به عنوان موادشیمیایی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و مابقی به عنوان مواد شیمیایی آزمایشگاهی استفاده می شود. برای مثال در صنعت برای کاغذ سازی سدیم هیدروکسید مورد استفاده قرار می گیرد.  همچنین از این نوع از مواد شیمیایی در تولید نمک های سدیم، انواع پاک کننده ها، برای تنظیم PH و سنتزهای ارگانیک استفاده می شود.

 

کاربرد های سدیم هیدروکسید

همان طور که در قسمت بالا گفته شد، صنعت کاغذسازی یکی از کاربرد های مهم سدیم هیدروکسید به شمار میرود. از سدیم هیدروکسید در صنعت کاغذ سازی برای خمیر کردن چوب برای تولید کاغذ استفاده میشود. سدیم هیدروکسید میتواند هر نوع بافتی را با هر گونه سختی تخریب کند. کسانی که در حوزه خرید مواد شیمیایی صنعتی فعالیت میکنند میدانند که این ماده به دلیل تخریب بافت بدن دارای اهمیت ایمنی بسیاری است. گاز هیدروژن می تواند از تجزیه سدیم هیدروکسید با آب و آلومینیوم تشکیل شود. برای جداسازی آلومینیوم هم از این نوع از مواد شیمیایی صنعتی استفاده می شود.

 

سدیم هیدروکسید به عنوان مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی در صنایع غذایی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن برای شستن و گرفتن پوست انواع میوه ها می باشد. برای سفت شدن بستنی و تولید کردن انواع نوشیدنی های بی الکل نیز از دیگر موارد استفاده  این نوع از مواد شیمیایی می باشد.

 

یکی دیگر از مواردی که سدیم هیدروکسید به عنوان مواد شیمیایی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد برای استفاده از خاصیت پاک کنندگی آن است. چربی در سدیم هیدروکسید به خوب حل می شود و در ترکیب با آب گرم به خوبی عمل می کند.

 

برای تصفیه آب هم در برخی مواقع از سدیم هیدروکسید استفاده می شود. Ph آب توسط سدیم هیدروکسید بالا می رود. اینکه ph  آب بالا برود باعث می شود که آب کمتر باعث خورده شدن لوله های آب شود. همچنین این نوع از مواد شیمیایی باعث می شود تا میزان فلزات قلع و مس و بسیاری دیگر از فلزات سمی از آب کاسته شود. در برخی از ترکیبات سیمان نیز از سدیم هیدروکسید استفاده می شود.

 

ایمنی در استفاده از سدیم هیدروکسید

نکات ایمنی در استفاده از سدیم هیدروکسید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سدیم هیدروکسید با قابلیت خورندگی بسیار بالا میتواند آسیب های بسیار فراوانی را به بافت بدن وارد کند. یکی از جدی ترین خطراتی که ممکن است به واسطه سدیم هیدروکسید به وجود بیاید، کوری دائم است. تماس مستقیم سدیم هیدروکسید با چشم میتواند منجر به کوری دائمی شود. جامد سدیم هیدروکسید نیز می تواند خواص خورندگی داشته باشد و به این صورت در هنگام استفاده از این نوع مواد شیمیایی باید از دستکش و لباس محافظ استفاده شود. همچنین استفاده از عینک محافظ نیز برای محافظت چشم در برابر محلول سدیم هیدروکسید  ویا سدیم هیدروکسید جامد ضروری است.

ایمن گستر شیمی

ایمن گستر شیمی به عنوان یکی از وارد کنندگان مواد شیمیایی توانسته است، با کمپانی های بزرگی در دنیا همکاری کرده و مواد شیمیایی پرکاربرد را به کشور وارد نماید و در اختیار مصرف کنندگان گرامی قرار دهد. خرید مواد شیمیایی صنعتی به فاکتورهای بسیاری بستگی دارد. اگر قصد خرید مواد شیمیایی صنعتی اورجینال با کیفیت بالا و قیمت مناسب را دارید با کارشناسان ما در ایمن گستر شیمی تماس حاصل نمایید.

 

اطلاعات تماس
تهران ، خیابان ولیعصر ، کوچه فلاح زادگان ، پلاک سه ، طبقه اول ، واحد 3
تلفن های تماس : 66763417   66412608     66412612    021
فکس : 66412715
ایمیل : info@imengostarshimi.com
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ایمن گستر شیمی می باشد .
طراحی سایت : ایران طراح