معرفی 16 مواد شیمیایی خطرناک آزمایشگاهی

مواد شیمیایی خطرناک موادی هستند که برای انسان و محیط زیست خطرناک هستند. مواد شیمیایی خطرناک بر اساس خواص شیمیایی خود به دسته های مختلفی تقسیم می شوند که می تواند به افزایش آگاهی در مورد استفاده ایمن تر آنها کمک کند. دنیای اطراف ما از مواد شیمیایی تشکیل شده است و ما هر روز آنها را می خوریم، می نوشیم و نفس می کشیم. آنها عمدتاً بی ضرر هستند و زندگی ما را آسان می کنند.
اما این بدان معنا نیست که مواد شیمیایی خطرناکی وجود ندارد، بلکه برخی از آنها سمی هستند، برخی باعث سرطان، برخی خورنده و برخی قابل اشتعال هستند. برخی از مواد شیمیایی بوی نامطبوعی دارند که باعث استفراغ می شود و برخی دیگر می توانند با استنشاق باعث بیهوشی شوند. در مقاله زیر از شرکت ایمن گستر شیمی لیستی از مواد شیمیایی خطرناک را به شما ارائه خواهیم داد.
مواد شیمیایی خطرناک آزمایشگاهی

دیگوکسین

دیگوکسین عصاره خالص گیاه انگشتانه است که به مقدار مناسب ضربان قلب را افزایش می دهد. چارلز کالن، پرستاری با نام مستعار فرشته مرگ، از دیگوکسین گرید دارویی برای کشتن بیش از چهل بیمار استفاده کرد.

آب اکسیژنه

پراکسید هیدروژن یا آب اکسیژنه در اکثر خانه ها با غلظت 3 تا 6 درصد وجود دارد. این ماده در غلظت های بالاتر به عنوان سوخت موشک استفاده می شود. پراکسید هیدروژن بسیار ناپایدار است و با کوچکترین بی دقتی در محلول های آزمایشگاهی منفجر می شود.

اتیلن گلیکول

این ترکیب به عنوان ضد یخ در خودروها استفاده می شود و سمیت متوسطی دارد. اما طعم شیرین آن به راحتی می تواند باعث مصرف تصادفی آن شود. اتیلن گلیکول به عنوان یکی از مواد شیمیایی خطرناک در بدن به اسید اگزالیک تبدیل می شود که ماده شیمیایی خطرناک تری است.

نیکوتین

نیکوتین یک مایع روغنی است که بین 0.6 تا 3 درصد سیگار ها را تشکیل می دهد. تماس با شکل خالص این ماده می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ شود زیرا نیکوتین از پوست عبور می کند و مستقیماً وارد جریان خون می شود. استفاده بیش از حد از این ماده اغلب در افراد سیگاری که از چسب های پوستی استفاده می کنند اتفاق می افتد.

نیکوتین

جیوه

جیوه به عنوان مایع در دمای اتاق به راحتی تبخیر شده و قابل استنشاق است. اما نگران‌ کننده ‌تر این است که می ‌تواند مستقیماً از طریق پوست جذب شود. این فلز به ظاهر بی ضرر به ویژه در غذاهای دریایی وجود دارد.مواجهه طولانی مدت با این فلز به عنوان یکی از مواد شیمیایی خطرناک در برخی از مشاغل از جمله دندانپزشکی اجتناب ناپذیر است و منجر به زوال عقل می شود.

سیانید سدیم

این یک ماده صنعتی رایج است که بوی بادام می دهد و در عرض چند ثانیه می کشد. سیانید به سیتوکروم اکسیداز، پروتئینی که در میتوکندری متصل می شود و از استفاده سلول ها از اکسیژن جلوگیری می کند.

استریکنین

معمولا به عنوان یک آفت کش برای از بین بردن آفات بزرگ ناخواسته مانند جوندگان و پرندگان استفاده می شود. استریکنین به دلیل سهولت در پنهان کردن آن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری از شخصیت های تاریخی از جمله رابرت جانسون و اسکندر کبیر را کشته است.

تابون

این یکی از اولین مواد شیمیایی کشف شده برای تأثیر بر سیستم عصبی است. این مایع بوی میوه ای دارد و می تواند به صورت غباری که باعث اسپاسم و فلج می شود پخش شود. خود تابون خیلی کشنده نیست، اما موفقیت این ترکیب شیمیایی در جنگ منجر به ایجاد سموم کشنده تری مانند ریسین و سومان شد. سربازان عراقی از تابون برای کشتن هزاران ایرانی در آخرین روزهای جنگ ایران و عراق استفاده کردند.

تابون

بتراچو توکسین

این قوی ترین سم غیر پپتیدی شناخته شده است. اگرچه باتراکوتوکسین یکی از ترشحات پوستی قورباغه ها است. اما قورباغه ها مستقیماً این سم را تولید نمی کنند، بلکه با هضم سوسک های ایمسیلید، این ماده در ترشحات پوستی آنها شناسایی می شود.

سرب

سرب در بسیاری از مواد از رنگ گرفته تا لوله ها و سازه ها استفاده می شود و همه ما در معرض این فلز سنگین خطرناک هستیم. این ماده در مقادیر زیاد کشنده است و با علائمی مانند استفراغ، ضعف، تشنج، کما و مرگ همراه است.
مواجهه طولانی مدت با این ماده شایع ترین نوع مسمومیت با سرب است. این امر به ویژه برای زنان باردار و خردسالان خطرناک است، زیرا بر رشد اعصاب تأثیر می گذارد و آسیب های جبران ناپذیری به بار می آورد. در واقع، قرار گرفتن در معرض سرب باعث عقب ماندگی ذهنی و کاهش هوش در کودک و نوزاد شما می شود.

آرسنیک

این ماده شیمیایی به طور باورنکردنی در دوره ویکتوریا در تصاویر پس زمینه و رنگ های دیواری بی پروا استفاده می شد. به دلیل مسمومیت تصادفی، پادشاه بریتانیا جرج سوم در نهایت دیوانه شد. گفته می شود که آرسنیک باعث مرگ ناپلئون بناپارت شده است.
مانند سرب، مسمومیت با آرسنیک می تواند از طریق قرار گرفتن تدریجی در مقادیر کم اما مکرر رخ دهد که منجر به علائم مختلفی می شود. البته دوزهای بالای آن داستان دیگری دارد.

هیدروژن فلوراید

هیدروژن فلوراید (HF) که با نام هیدروفلوئوریک اسید نیز شناخته می شود،اسید ضعیفی در نظر گرفته می شود زیرا به طور کامل در آب تجزیه نمی شود، اما بسیار خورنده است. HF از پوست شما عبور می کند و به استخوان های زنده حمله می کند و آنها را حل می کند.

هیدروژن فلوراید

تری اکسید گوگرد

تری اکسید گوگرد یک ماده شیمیایی با فرمول SO3 است. این ترکیب پیش ساز باران اسیدی است. باران اسیدی برای محیط زیست خطرناک است، اما لمس آن خطرناک نیست. از طرف دیگر، تری اکسید گوگرد با آب واکنش می دهد و ابرهایی از اسید سولفوریک بسیار خورنده تولید می کند. این ماده در اکثر محیط های صنعتی استفاده می شود و در بیشتر موارد با ایجاد گرمای شدید در طی واکنش باعث سوختگی شیمیایی می شود.

دی متیل جیوه

جیوه در تمام اشکالش سمی است، اما ترکیب آلی فلزی آن بسیار خطرناک تر است.این ماده از طریق استنشاق و تماس پوستی وارد بدن می شود و به عنوان سم عصبی عمل می کند.

تیو استون

تیو استون در هنگام واکنش شیمیایی بوی نامطبوعی تولید می کند که به سرعت پخش می شود و باعث غش، استفراغ و اختلالات حواس می شود.
جالب است بدانید بویی که در محیط پخش می شود به راحتی از بین نمی رود و باید هوا را با اکسید های نیتروژن تصفیه کرد.

فرمالدئید

فرمالدئید (CH2O) یک ماده شیمیایی خطرناک است که ممکن است هر روز در معرض آن قرار بگیرید. این ماده در لاک ناخن، دود چوب، اگزوز ماشین، عایق کف، رنگ، فرش و سایر محصولات و فرآیندها یافت می شود.
فرمالدئید برای همه حیوانات سمی است و باعث ایجاد مشکلاتی در انسان از سردرد و آلرژی گرفته تا مشکلات تولید مثل و سرطان می شود. هر چه سعی کنید، نمی توانید از این ماده شیمیایی سمی فرار کنید.
به طور کلی استفاده از مواد شیمیایی خطرناک در آزمایشگاه  با توجه به هدف استفاده و نوع آزمایشگاه و همچنین روش های مختلف آزمایش در تمامی آزمایشگاه ها اجتناب ناپذیر است. از سوی دیگر، هر ماده شیمیایی دارای ویژگی ها و خواصی است که از طبیعت آن ناشی می شود.
از آنجایی که کار با این مواد در برخی موارد اجتناب ناپذیر است، رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از این مواد ضروری است.
فرمالدئید
اطلاعات تماس

آدرس: تهران ، اتوبان چمران جنوب - نرسیده به میدان توحید- باقرخان غربی -پلاک ۱۰۱ - واحد ۳

تلفن های تماس : 02166412612  و  02166412608

 

مشاوره قبل از خرید

شما میتوانید با تماس با کارشناسان ایمن گستر شیمی از مشاوره رایگان استفاده کرده و ما به صورت کامل پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستیم ، همچنین اگر کالای خاصی مد نظر شما باشد در تهیه آن شما را راهنمایی کنیم .

درخواست مشاوره
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به ایمن گستر شیمی می باشد .